Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Cesta Malejov-Kút

Vyriešený
Prijatý: 09.03.2020
Zodpovedaný: 09.03.2020
Autor: obyvateľ
Zodpovedal: Obec Vrbovce

Podnet:

Dobrý deň pán starosta.
Chcem sa spýtať, ako to do budúcnosti vidíte s cestou Malejov - Kút. Je vo veľmi zlom stave a to aj napriek tomu, že ste sa naozaj poctivo aj vy aj váš predchodca snažili ju udržiavať. Niekoľkokrát do roka zasypané jamy však vydržia iba chvíľu a cesta je opäť v stave na rozbitie auta. Nebolo by možné túto cestu zaasfaltovať, nejako inak opraviť? ,... autá tam chodia celkom často, ale aj pre napríklad skorý príchod sanitky vo vážnom prípade je táto cesta hotová rely Dakar.
Poprosím ešte o vyjadrenie sa k ďalšej veci. Neviem, či výrub /alebo ako inak to nazvať-"vyčistenie krajníc od drevín" / na tejto ceste realizovala obec alebo ľudia zo životného prostredie. Kopy drevín nechali na úplne nevhodnom mieste v zákrute cesty, kde nie je extra vidieť do protismeru a iné trčiace do cesty, alebo len povytŕhané a poukladané na brehoch. Budú ešte nejako pokračovať v týchto prácach alebo je to tam už urobené akože "na kompletku"? Ďakujem za vyjadrenie.


Odpoveď:

Dobrý deň.

Obec Vrbovce má v správe cca 60 km miestnych komunikácií, čo je pre lepšiu predstavu vzdialenosť Vrboviec od Trnavy, alebo Trenčína.

Nepíšem to ako výhovorku, ale ako fakt, ktorý si musím častokrát pripomínať i sám...

Tak ako píšete, ideálne a definitívne riešenie pre cestu na Malejov je jej vyasfaltovanie a úprava okolia (priekopy, svahy,...). Verím, že časom sa nám to i podarí a budem sa snažiť pre to urobiť maximum. Ak to bude možné, budeme sa snažiť cestu zaradiť do projektov tak, aby sme jej povrch upravili... aktuáne výzvy sú na cyklotrasy, cyklocesty... ale i to je jedna z možností, ako sa zapojiť do programov... Jedným z problémov je to, že časť cesty nie je majetkovo vysporiadaná, čo predstavuje nemalé finančné náklady. Neposledným problémom sú finančné náklady - geodetické zameranie, projektová dokumentácia, spracovanie projektov, atď.

Som si vedomý, že cesta na Malejov je denne používaná obyvateľmi hlavne našej obce. V minulom týždni sme sa snažili "strhnúť" krajnice, aby voda mohla odtekať. Ak to bude časovo a personálne možné, odstránime nálet drevín z krajníc a stromy, ktoré cestu ohrozujú. Aktuálne opravujeme miestnu komunikáciu do časti Valúšska dolina, ktorá bola vo veľmi zlom stave. V krátkom čase opätovne pošokodené časti cesty (výtlky) presypeme kamenivom. V jarným mesiacoch by sa mal robiť nový asfaltový povrch na cesty z Myjavy na Planu (cesta II/499) a frézovaný asfalt bude mať k dispozícii naša obec, na opravu miestnych komunikácií (taká je dohoda s TSK). Časť frézovaného asfaltu chceme použiť práve na cestu do Malejova. Verím, že aspoň na čas zabezpečíme lepší povrch a tým bezpečnejšie cestovanie. Chodím tam pomerne často (naposledy dnes neskoro poobede) a som si vedomý, že na ceste je čo zlepšovať, musíme sa však zameriavať i na ostatné cesty, ale i požiadavky obce, ktorých je nemálo.

Konáre na okraji komunikácie - čistenie vykonávala správa CHKO a dobrovoľníci. Konáre na okraji cesty mala zneškodniť zoštiepkovaním spoločnosť, ktorá pre našu obec zneškodňuje biologicky rozložiteľný odpad (konáre, drevo, nábytky,...). Vzhľadom k tomu, že spolupráca zo strany dodávateľa bola z kapacitných dôvodov ukončená, konáre po dohode s CHKO odprace obec. Verím, že tak urobíme čo najskôr. Doteraz to s našou technikou nebolo možné.

Prajem všetko dobré.

V prípade otázok som Vám kedykoľvek k dispozícii.

 

Dušan Eliáš